Go Back

Rozina Dinaa
Total Time 30 mins
Course Appetizer, Main Course, Side Dish
Cuisine Iranian
Servings 4

Ingredients
  

 • 400 g ground meat (beef/lamb)
 • 3 medium carrots, finely grated, squeezed the juice out
 • 1 medium potato, finely grated, squeezed the juice out
 • 2 medium onions or 146g, finely grated, squeezed
  the juice out
 • 1 egg
 • 3 tbsp chickpeas flour (Gram flour)
 • 1 tsp coriander powder
 • ½ tsp turmeric
 • salt - pepper to taste
 • Bread crumbs

Ingredients for sauce

 • 1 small onion, finely chopped
 • 3 tbsp pomegrante molasses
 • 2-3 cloves of garlic, grated
 • 5 tbsp water
 • 2 tbsp apple cider vinegar
 • 1 tbsp tomato paste
 • 1 tbsp sugar (white or brown)

Instructions
 


 • In a large bowl, place ground meat, and add in grated carrots, onion, potato, gram flour, egg,
 • turmeric, coriander power, salt and pepper. Combine thoroughly until form a thick batter. Let the mixture set for 30 minutes.
 • In next step, what we do is:, heat the oil in a frying pan over medium. Take a small portion of mixture and give a burger, oval, or ring shapes. Then coat it with bread crumb. Repeat with remaining of mixture until done. Fry for 7-8 minutes each side, until browned.

Notes

شامی هویج اصفهانی
این شامی خوشمزه از شهر زیبا و تاریخی اصفهان هست. . قبل از صحبت راجع به جزییات این شامی – مایلم خیلی جزیی در مورد شهر اصفهان بگم.
اصفهان از زمان های قدیم با نام های گوناگونی مثل ایسفهان- هسپاهان- - سپاهان و …. شناخته شده هست. اصفهان به دلایل زیادی از معروفیت و محبوبیت برخوردار هست: مثل داشتن بناها و عمارت های تاریخی- معماری های ویژه- کاخ ها – مساجد بینظیر با تزیینات کاشیکاری- کلیساهای زیبای ارامنه- پل ها – بازار بزرگ – صنایع دستی و همینطور غذاهای خوشمزه
یک ضرب‌المثل قدیمی هست که از اصفهان به عنوان : اصفهان نصف جهان تعریف کرده. در دوران امپراطوری  
شاهان صفوی 1736 تا 1502 م. / شاه عباس مسیر جاده ابریشم را از اصفهان برقرار کرد.
جاهای فوق‌العاده زیبا و بینظری رو میشه در اصفهان بازدید کرد که برای هر جهانگرد و توریست داخلی و خارجی جذاب و به یاد ماندنی هست.
میدان نقش جهان که به میدان امام هم معروف است با چندین شاهکار معماری احاطه شده – یکی از آن‌ها مسجد امام یا مسجد شاه سابق هست که جزو میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
یکی از کاخ های معروف در اصفهان چهل ستون نام داره که در‌واقع فقط دارای ۲۰ ستون هست ولی انعکاس ستونهای چوبی در حوض بزرگ روبروی کاخ باعث شده تا به چهل ستون معروف شود.امروزه کاخ چهل ستون به کاخ موزه تبدیل شده است.
اگر مایل به خرید باشید که حتمن مورد علاقه ی خیلی هامون هست. حتمن باید از بازار بزرگ اصفهان دیدن کرد. این بازار فوق‌العاده دارای کاروانسراها و مدرسه‌های قدیمی می باشد.
سی و سه پل با سیصد متر طول یکی دیگر از جاذبه های جهانگردی اصفهان محسوب میشه.
کلیسای وانک که حتمن باید در لیست جاهای بازدید کردنی باشه کلیسای ارامنه هست . این شاهکار معماری کلیسای زیبایی هست همراه با کتابخانه و موزه.
خوب- چیزی که باعث شد تا کمی در مورد اصفهان یاد کنم این بود که چند روز پیش شامی هویج اصفهانی درست کرده بودم که هم تهیه کردنش آسان هست و هم اینکه با سس خیلی خوشمزه ای سرو میشه که با رب انار درست شده و مزه ی این شامی ها رو دو برابر میکنه.. این شامی ترکیبی هست از هویج – سیب زمینی-پیاز- و ادویه های خوش عِطر و طعم همراه با سس ترش و شیرین.
شامی هویج رو میشه با کته یا با نان سرو کرد و اگر چند تاش باقی موند روز بعد میشه باهاشون ساندویچ های خیلی خوشمزه ای تهیه کرد.
شامی یا کتلت رو میشه سرد و یا گرم سرو کرد . این شامی ها راحت درست میشن و میتونیم تا چند روز در یخچال نگه داری کنیم و یا به صورت پخته در فریزر برای زمان مورد نیاز نگه داری کرد.
مواد لازم
چهار صد گرم گوشت چرخ کرده گوسفندی یا گوساله
سه عدد هویج متوسط رنده شده با قسمت ریز رنده پس از رنده کردن آب هویج گرفته شود
یک عدد سیب زمینی رنده شده با قسمت ریزرنده- پس از رنده کردن آب سیب زمینی گرفته شود
دو عدد پیاز متوسط= صدوچهل و شش گرم- رنده شده با قسمت ریز رنده- پس از رنده کردن آب پیاز گرفته شود
یک عدد تخم مرغ
سه ق غ آرد نخودچی
یک ق چ پودر تخم گشنیز
نصف ق چ زردچوبه
نمک و فلفل به میزان لازم
آرد سوخاری
روغن زیتون
مواد لازم برای سس
یک عدد پیاز کوچک ریزرنده شده
سه ق غ رب انار
سه حبه سیر رنده شده
دو ق غ سرکه
یک ق رب گوجه‌فرنگی
یک ق غ شکر قهوه ای- از شکر سفید هم میتوان استفاده کرد ولی شکر سفید بسیار خوش طعم تر هست
پنج ق غ آب
طرز تهیه
داخل یک‌کاسه ی بزرگ گوشت چرخ کرده- هویج پیاز- سیب زمینی رنده شده آرد نخود چی- تخم مرغ زردچوبه- - پودر تخم گشنیز نمک و فلفل را ریخته و همه ی مواد را با دست مخلوط کرده و ورز می‌دهیم تا کاملن همه ی مواد با هم مخلوط شوند . گوشت آماده شده را نیم ساعت داخل یخچال نگه میداریم.
بعد از نیم ساعت-.
مقداری از گوشت را برداشته و آن راشکل میدهیم_ به شکل گرد- بیضی یا حلقه ای. سپس کتلت شکل داده را داخل آرد سوخاری قرار داده و آن را آردی میکنیم. وقتی تمام کتلت ها به این ترتیب آماده شدند. مقداری روغن را داخل تابه و روی حرارت متوسط گرم میکنیم. کتلت ها را داخل تابه چیده و هر طرف کتلت را ۸-۷ دقیقه سرخ میکنیم.
بعدازپختن کتلت ها زمان تهیه سس خیلی خوشمزه ی این کتلت هست. داخل همان تابه که کتلت هاپخته شدند- کمی روغن ریخته وپیاز خرد شده را تفت می‌دهیم تا کاملن نرم شود. سپس سیر رنده شده- رب انار- سرکه- رب گوجه‌فرنگی شکر و آب را افزوده و همه ی مواد را با هم مخلوط میکنیم و میگذاریم سس برای ده دقیقه روی حرارت کم پخته و آماده شود.
زمان سرو می‌توان سس را داخل ظرف مورد نظرمان ریخته و کتلت ها را روی سس قرار داد و یااینکه سس را در ظرف جداگانه قرار داد